Przegląd nowości: Git History, draft pull request oraz nowy format daty

Opublikowane przez Tomasz Prasołek w dniu

Dzisiejszy wpis będzie nietypowy. Nie będzie żadnych porad odnośnie gita. Nie będzie wyjaśniania jak działają komendy w gicie. Ten wpis będzie poświęcony kilku ciekawym rzeczom, które pojawiły się w ostatnim czasie. Oczywiście będą to rzeczy powiązane z Gitem 🙂

Git History

Git History jest to aplikacja, która w bardzo ładny sposób pokazuje w przeglądarce historię pliku. Oczywiście plik musi znajdować się w repozytorium na GitHub 🙂 Wystarczy otworzyć plik w przeglądarce i w pasku adresu zamienić: github.com na github.githistory.xyz. I tyle.

githistory.xyz

Aplikacja posiada również rozszerzenia dla Chrome i Firefoxa, które ułatwią otwarcie historii pliku.

Jest również aplikacja uruchamiana z konsoli, która może pokazać historię lokalnych plików:
https://github.com/pomber/git-history/tree/master/cli

Draft pull request

W połowie lutego na GitHub pojawiła się możliwość tworzenia szkiców pull requestów – draft pull request. Takie szkice służą do tego, aby stworzyć pull request, ale jednocześnie pokazać innym kontrybutorom w projekcie, że to nie jest jeszcze skończone.

Kiedy może się przydać? No właśnie wtedy jak mamy jakiś niedokończony kod, ale chcemy pokazać innym, że nad tym pracujemy. Dodatkowo taki kod jest widoczny dla innych, więc w trakcie pracy można cały czas otrzymywać feedback od innych. Nie trzeba czekać, aż poprawi się cały niezbędny kod.

Takiego typu pull requestów nie można mergować. Dopiero kiedy zmienimy status na “Ready for review”, wtedy nasz pull request przestaje być szkicem i można już działać z nim normalnie jak z innym pull requestami.

Nowy format pokazywania daty

Domyślnie data jest pokazywana w takim formacie:

Sun Mar  3 11:39:41     2019

Widać wszystkie informacje, ale to jest mało czytelne. Niektóre informacje są czasami nadmiarowe. Jeśli oglądamy commity z dzisiaj, to niepotrzebna nam informacja o roku. Jeśli przeglądamy commity sprzed roku, to akurat może nas nie interesować dokładna data kiedy powstały te commity.

Inną opcją jest, aby formatował datę względem dzisiejszej daty np.:

  • 2 hours ago
  • 2 days ago

Jednak przy większych datach informacja w stylu “5 months ago” może okazać się nieprzydatna. Wtedy jednak wolelibyśmy datę w normalnym formacie.

Przykład –date=human

W ostatniej wersji Gita, czyli 2.21 – wydanej 24 lutego – doszła opcja do lepszego pokazywania daty w logu.

--date=human

Opcja ta pokazuję datę z odpowiednią ilością szczegółów. Zobaczmy to na przykładzie. Mam przygotowane repozytorium z pięcioma commitami, który powstały w różnym czasie. Zobaczmy jak data będzie pokazywana w 3 przypadkach:

git default date
Data w formacie domyślnym
git relative date
Data w formacie względnym według obecnej daty
git --date=human
Włączona opcja –date=human

Mnie najbardziej podoba się 3 opcja. Dla najnowszego commita jest data względna. Dla kolejnym już normalny format, ale z różną ilością szczegółów. Commit z wczoraj zawiera tylko dzień tygodnia i godzinę. Natomiast commit z wtorku już ma dużo więcej informacji w dacie.

Już dodałem sobie tę opcję do swojego aliasu 🙂

Mam nadzieję, że taki typ posta Ci się spodoba. Daj znać w kometarzu 🙂

Źródła:
https://githistory.xyz/
https://github.blog/2019-02-14-introducing-draft-pull-requests/
https://github.blog/2019-02-24-highlights-from-git-2-21/

Kategorie: Git

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *